Plaane suveks ehk rõdul tomatite, suhkrulehe ja basiiliku kasvatamine

Johhaidiii, kuhu see aeg kaob? Igatahes aeg on seal maal, et esimesed kevademärgid on kohal ja hobiaedniku näpud sügelevad. Kuna see suvi jääb mul aiamaal vahele (algavad suuremat sorti ehitustööd ning lisaks on peresse oodata muid segavaid faktoreid), üritan oma mulla kirge rahuldada rõdul. Selle tarbeks panin umbes 3 päeva tagasi mulda nelja sorti seemneid.

idud

  • Kõigepealt madala potitomati nimega Venus seemneid. Tegu peaks olema ka toas kasvatamiseks sobiliku vormiga, pisikesi umbes 25 g oranžikaid tomateid peaks tulema terve suvi läbi, taim jääma nunnult kompaktseks ja lihtsalt hooldatavaks. Esimesed taimejupikesed pistsid oma pead välja täna (vasak rida).
  • Paraguai suhkruleht ehk stevia. Vasakult teine. Sellise isendiga mul kogemused puuduvad. Pidavat olema väga tervislik ja mitusada korda magusam kui tavaline suhkur. Samas sobivat hästi rõdule ja aknalauale. Miks mitte, eks! Seemned olid küll üsna kallid (10 ebamaiselt pisikest seemnekest maksid 3 euro kanti) ning juhend hoiatas, et kümnest idaneb heal juhul 4-5 taime ja selleks kulub 7-14 päeva, nii et lootused saada suurt ja suurepärast saaki eriti suured ei ole. Üllataval kombel on aga minu 3 päeva tagasi pandud kümnest seemnekesest juba tänaseks viis pisikeset lehealget olemas. Võib-olla siis ei arene kõigist taim? Ei tea.
  • Basiilik. Vasakult kolmas. Sellega juhtus nüüd selline lugu, et kuna basiilikuseemned on pisikesed ja mullakarva ning minu silmad olid alles suhkrulehe tibatillukeste seemnetega tegelemisest väsinud, kukkus neid mul näppude vahelt suvaline arv suvalisse kohta. Mida on näha ka pildil. Aga kõik on tublisti juba kasvama läinud ja eks ma nopin neid lihtsalt vähemaks. Basiilikuid on väga erinevaid sorte, kuid kuna mina olen harjunud selle tavalise poes müüdavaga, valisingi pildi järgi kõige sarnasema. Näis.
  • Viimasel real on veel üks tomat, nimega Varto, Eesti sort. Selle ostsin tegelikult natuke kogemata, tundus, et tegu on sarnase sordiga kui Venus, kuid kuidagi jäi kahe silma vahele, et taim kasvab ikkagi kuni 120 cm. Usun, et taime või paar mahutan rõdule ja eks ülejäänud jagan laiali. Esialgu ei ole muidugi midagi veel jagada, sest Varto on ainuke, kus elumärke veel ei ole.

idud lähedalt

Mina potindan vanas šašlõkikarbis, ei mingeid peeneid karpe ja pikeerimis komplekte. Tomatiseemned vajutan kergelt mulda, basiiliku veel kergemalt ja suhkruleht lihtsalt mulla pinnale. Piserdan paar korda päevas veega üle ja idanemise soodustamiseks katan tavalise läbipaistva kilekotiga (kuhu poes õunad ja tomatid pistetakse). Kui taimekesed juba suuremaks kasvavad, plaanin tõsta nad 0.4l jogurtitopsidesse ja laduda aknalauale. Aga sinna on veel veidi aega.

Soovitan kõigil midagi ikka kasvatada, kasvõi aknalaual. Nii kihvt on vaadata, kuidas nad tärkavad ja päikese poole ennast sirutavad!

Katt

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s